روش تحقیق

 

یکی از چالش های پیش روی دانشجویان و پژوهشگران برای نوشتن پایان نامه و انجام پروژه های و تحقیقات در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری عدم اطلاع از مراحل آن و گاهی عدم اطلاع از نکاتی ساده در نرم افزارهای عمومی است. عدم اطلاع پژوهشگران در بسیاری از موارد دانشجویان را از ادامه مسیر دلسرد کرده و آنها را نسبت به اتمام پروژه بی رغبت می کند. در این صفحه تلاش شده تا با ارائه ی نکاتی هر چند ساده و کوتاه مسیر پیش روی پژوهشگران را هموار کنیم. باشد که با مطالعه مطالب ارائه شده و دریافت نکات بیان شده مسیر ابتدا تا انتها از انتخاب موضوع تا ارائه در جلسه ی دفاع روشن تر شده و طی مسیر آسان تر گردد.   روش  شناسی علّی و مقایسه ای
 
مطالب ارائه شده در پایین مطالبی آموزشیبه زبان فارسی و انگلیسی در ارتباط با روش شناسی علّی و مقایسه ای است که توسط مرکز تحلیل آماری خوارزمی گردآوری شده است. برای دریافت هر یک از مطالب و مقالات بر روی تصویر کیلی کرده و مقاله را دانبود نمایی.


                                

 

روش های تخمین حجم نمونه


برای برآورد حجم نمونه در تحقیقات غیر آزمایشی مانند تحقیقات پیمایشی و همبستگی معمولا از دو روش استفاده می کنند: فرمول کوکران و جدول کرجسی و مورگان. در فایل قرار داده شده می توانید روش های تخمین حجم نمونه را مطالعه نمایید و در تحقیقات خود متناسب با محدودیت های موجود در تحقیق خود حجم نمونه را بدست آورید.

دانلود مقاله

 

چگونه یک پرسشنامه مناسب و استاندارد طراحی کنیم؟

بسیاری پروژه های تحقیقاتی و پايان نامه ها نیازمند جمع آوری داده های اولیه از افراد هستند. پرسشنامه ها اغلب بهترین راه جمع آوری چنین اطلاعات و دیدهایی هستند. با این وجود, یک پرسشنامه با طراحی بد، ممکن است پاسخی در پی نداشته باشد و یا حاصل آن نتایج بی فایده باشد. در این راهنما، اصولی برای حذف خطاها و تضمین نتایج موفق ارائه شده است.


برای مطالعه متن کامل اینجا را کلیک کنید.
 

چند نکته ی کلیدی برای آمادگی در جلسه ی دفاع پایان نامه

ارائه دفاع پایان نامه:

ارائه پایان نامه، اولین فرصت برای به نمایش گذاشتن تلاش و کار شما است. ارائه باید در حدود یک ساعت و نیم زمان ببرد و باید بر روی یافته ها و نظریه ها تمرکز صورت گیرد. رئوس مطالب نمونه ای که ارائه می شود ممکن است شبیه به عنوان پایین باشد.
  • هدف/اهداف پژوهش (2 دقیقه)
  • ادبیات موضوع/چارچوب نظری (5دقیقه)
برای مطالعه متن کامل اینجا را کلیک کنید.
 


آشنایی با نحوه پایان نامه نویسی و دسترسی به مراجع تامین منابع
در این فایل دکتر زهرا دیانتی دیلمی راهکارهایی برای تامین منابع مورد نیاز در تالیف پایان نامه در دوران تحصیلات تکمیلی ارائه کرده است و منابع مناسبی را نیز معرفی نموده اند.

دانلود  فایل
 


مروری اجمالی بر اجزای پایان نامه

در این فایل مروری اجمالی بر اجزای پایان نامه بیان شده است. این اجزا و ساختار کلی بوده و ممکن است بسته به دستورالعمل دانشگاه و دانشکده مربوطه متفاوت باشد.

دانلود  مقاله


صد نکته در پایان نامه نویسی

 دکتر یزدان منصوریان عضو هیات علمی دانشگاه تربیت معلم تهران در مقاله ای با عنوان "صد نکته در پایان نامه نویسی" به بررسی شرایط نوشتن پایان نامه و آگاهی هایی که برای نوشتن یک پایان نامه لازم است می پردازد. وی در این مقاله نکاتی در مورد انتخاب موضوع، تدوین و ارائه پروپزال و تا اراده و دفاع در جلسه  دفاع می پردازد. شما هم اکنون می توانید این مقاله را به صورت رایگاه از پایگاه تحلیل آماری خوارزمی به صورت رایگان دانلود کنید.

 دانلود  مقاله
 

چگونه یک مقاله علمی بنویسیم؟
(اصول مقاله نویسی)


مقاله ی ارائه شده در این قسمت تالیف دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی تبریز دفتر توسعه آموزش است. در این مقاله اصول و مبانی مورد نیاز و چارچوب اصولی مربوط به مقاله نویسی ارائه شده است. دانشجویانی که در حال نوشتن یک مقاله ی علمی هستند این مقاله می تواند راهنمای مناسبی برای چگونگی نگارش برای آنها باشد.

دانلود  مقاله

 

  توضیحاتی درباره ی نگارش فصل پنجم پایان نامه
  
 آقای هادی مصدق در این مقاله شرحی نسبتا کامل  جامع از چگونگی نگارش فصل پنجم پایان نامه ارائه کرده است که در فایل زیر می توانید آن را دانلود نمایید.

دانلود  مقاله
 

 
سایر مطالب:

مروری بر انواع روایی و اعتبار پرسشنامه

 

مقالاتی که در ادامه آورده شده است هر یک می توان در مسیر انجام پروژه و تحقیق کمک خوبی برای محقق باشد. برای دریافت هر یک از مقالات بر روی تصاویر کلیک نمایید.


                            
  در ادامه برای یادگیری بیشتر آموزش هایی برای ارائه های مناسب تر دانشگاهی و علمی  قرار داده شده است. برای دریافت هز یک از این مطالب بر روی تصویر زیر کلیک کنید.